Jak długo działa magnes neodymowy?

2023-04-18
Jak długo działa magnes neodymowy?

Trwałość magnesów to dość złożona sprawa, np. magnesy ferrytowe, w przeciwieństwie do neodymowych, są odporne na chemikalia, rdzewienie i wytrzymują bez uszkodzeń temperaturę aż do 250°C. Magnesy neodymowe trwale tracą namagnesowanie już w 80°C, ale choć są one mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych, posiadają dużo większą siłę przyciągania niż magnesy ferrytowe o tym samym rozmiarze. Wybór magnesu zależny jest więc od jego przeznaczenia i warunków w jakich będzie się znajdował. Magnesy neodymowe podbiły świat swoją mocą i są zdecydowanie częstszym wyborem producentów w niemal każdej branży. Jak to jest więc z ich trwałością?

 

 

Czy magnesy neodymowe tracą swoją moc?

Magnesy neodymowe tracą około 1% swojej mocy w ciągu jednego roku, co znaczy, że magnes może zachować swoje działanie przez około 100 lat. Co ciekawe, magnes neodymowy został wynaleziony w 1982 roku, a to znaczy, że nie ma na świecie jeszcze żadnego magnesu neodymowego, który się rozmagnesował w naturalny sposób. Mowa oczywiście o magnesach, które nie są narażone na działanie żadnych szkodliwych dla nich czynników zewnętrznych. Tak jak już było wyżej wspomniane, takim czynnikiem jest na przykład za wysoka temperatura. Jeśli zakupimy magnes o odpowiednio wyższej mocy niż jest nam docelowo potrzebna, będziemy mogli cieszyć się jego działaniem nawet przez kilkadziesiąt lat.

Trwałość magnesów neodymowych

Magnesy te są produkowane poprzez prasowanie sproszkowanych metali (neodym, żelazo i bor) w wysokiej temperaturze. Dodatkowo, sprasowany już materiał, pokryty zostaje trzema powłokami Ni (nikiel), Cu (miedź) i znów Ni (nikiel). Taka budowa i duża moc magnesów neodymowych skutkuje niestety podatnością na pękanie i kruszenie. Należy je łączyć i rozdzielać poprzez zsuwanie, by uniknąć zderzenia ich ze sobą z większej odległości. Konsekwencją nieostrożnego obchodzenia się z magnesami mogą być np. takie widoki:

Jak dbać o magnesy, aby zachowały swoje właściwości przez wiele lat?

Przede wszystkim należy wystrzegać się montowania magnesu w miejscach narażonych na uderzenia, aby uniknąć jego złamania lub ukruszenia. Ważne jest też, by nie był wystawiany na wilgoć, działanie środków chemicznych i temperaturę przekraczającą 80°C. Magnes, który będzie użytkowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem i przy zachowaniu wyżej wymienionych zasad, może nam posłużyć przez nawet kilkadziesiąt lat!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel