Siła (Maks. Udźwig) - ale co to znaczy?

Co oznacza siła magnesu?
Parametr Siła (Maks. Udźwig) to siła potrzebna do oderwania magnesu od stalowej powierzchni w następujących warunkach:
- Kierunek odrywania magnesu jest prostopadły do powierzchni stalowej.
- Magnes przylega do stali całą swoją powierzchnią.
- Powierzchnia ma co najmniej połowę grubości magnesu.
- Powierzchnia wykonana jest z czystej stali.
W większości przypadków warunki te nie są spełnione i dlatego siła magnesu może być mniejsza. W tym artykule znajdziesz listę czynników, które mogą zmniejszyć siłę magnesu.
Co może zmniejszyć siłę magnesu?
1. Między magnesem a metalową powierzchnią jest szczelina.
Jeśli pomiędzy metalową powierzchnią, a magnesem znajduje się szczelina powietrzna lub warstwa materiału niemagnetycznego (na przykład farby, plastiku lub gumy), siła magnetyczna maleje. Im większa odległość magnesu od powierzchni metalu, tym słabiej się przyciąga.
2. Magnes nie jest odrywany prostopadle do powierzchni.
Na powyższym obrazie pokazana jest różnica między odrywaniem prostopadłym (po lewej) i bocznym (po prawej). Zsuwanie magnesu wzdłuż powierzchni metalowej wymaga o wiele mniej siły niż odrywanie go prostopadle. Jeśli powierzchnia jest bardzo gładka (na przykład farba na lodówce), to magnes może zmniejszyć swoją siłę nawet pięciokrotnie. Istnieją powierzchnie, które zwiększają tarcie (np. guma) i mogą spowodować, że magnes będzie łatwiej oderwać niż zsunąć. W naszym sklepie można zakupić magnesy w obudowie gumowej, które sprawdzą się lepiej przy sile działającej bocznie, a nie prostopadle do powierzchni.
3. Magnes nie przylega całą powierzchnią.
Jeśli metalowa powierzchnia jest nierówna i magnes nie dotyka jej na całej powierzchni, siła magnetyczna zmniejsza się podobnie jak przy szczelinie powietrznej.
4. Powierzchnia metalowa nie jest wystarczająco gruba.
Aby magnes osiągnął swoją maksymalną siłę musi być przyczepiony do odpowiednio grubej powierzchni. Na przykład walec magnetyczny o wymiarach 20 × 10 mm osiąga maksymalną siłę na blasze o grubości 5 mm lub większej. Jeśli zmniejszymy grubość blachy do 1 mm, siła magnesu zmniejszy się o połowę. Przy grubości blachy 0,5 mm siła magnesu spada do jednej czwartej.
5. Powierzchnia nie jest wykonana z czystej stali.
Nasze magnesy były mierzone na gładkiej, polerowanej powierzchni stalowej. Jeśli blacha jest wykonana z innego materiału magnetycznego (na przykład stop żelaza z innym metalem) lub powierzchnia jest zardzewiała, siła magnesu może być mniejsza.
Jak wybrać odpowiedni magnes?
Ponieważ siła zależy w dużej mierze od warunków użytkowania, naszym klientom polecamy:
- Zamów próbki kilku magnesów i przetestuj je w praktyce.
- Weź pod uwagę rezerwę i użyj silniejszego magnesu dla bezpieczeństwa.
- Postaraj się zminimalizować czynniki opisane powyżej (zsuwanie się magnesu, szczelina powietrzna, nierówności powierzchni, zbyt cienka lub kiepskiej jakości powierzchnia).