Udźwig magnesu - co to jest i dlaczego warto zwracać uwagę na ten parametr?

2021-11-10
Udźwig magnesu - co to jest i dlaczego warto zwracać uwagę na ten parametr?

Bardzo dużo klientów przy wyborze magnesów zwraca uwagę na jego wielkość (długość, szerokość i wysokość), ale na pytanie o udźwig magnesu, często słyszymy - "jak najmocniejszy". Wybierając odpowiedni dla siebie magnes, powinniśmy w pierwszej kolejności określić do czego ma on nam służyć, jakie obciążenie musi utrzymać i w jakich warunkach. Planując miejsce, w którym dany magnes ma się znaleźć, nie możemy wychodzić z założenia, że mamy miejsce na magnes walcowy np. 10x5 mm i oczekiwać, że "moc się jakąś dobierze". Magnes o konkretnych wymiarach będzie ograniczony do danego udźwigu i jedyną możliwością na zwiększenie tego parametru będzie zamontowanie większej ilości magnesów, lub wymiana na inny, większy rozmiar.

Jest to bardzo ważny parametr, bo określa całkowitą użyteczność wykorzystania danego magnesu. Dobierając magnes tylko pod np. otwór w którym chcielibyśmy go ulokować, możemy otrzymać magnes, który zupełnie nie spełni swojego zadania.

Czym jest udźwig magnesu i co należy określać tym mianem?

W naszym sklepie przy każdym produkcie występuje parametr "Siła (Maks. Udźwig)", ale co to oznacza w praktyce? Jest to siła potrzebna do oderwania magnesu od stalowej powierzchni w następujących warunkach:

  • Kierunek odrywania magnesu jest prostopadły do powierzchni stalowej.
  • Magnes przylega do stali całą swoją powierzchnią.
  • Powierzchnia ma co najmniej połowę grubości magnesu.
  • Powierzchnia wykonana jest z czystej stali.

W większości przypadków warunki te nie są spełnione i dlatego siła magnesu może być mniejsza. W tym artykule znajdziesz listę czynników, które mogą zmniejszyć siłę magnesu.

Co ma wpływ na siłę magnesu?

1. Między magnesem a metalową powierzchnią jest szczelina.

Jeśli pomiędzy metalową powierzchnią, a magnesem znajduje się szczelina powietrzna lub warstwa materiału niemagnetycznego (na przykład farby, plastiku lub gumy), siła magnetyczna maleje. Im większa odległość magnesu od powierzchni metalu, tym słabiej się przyciąga.

2. Magnes nie jest odrywany prostopadle do powierzchni.

Na powyższym obrazie pokazana jest różnica między odrywaniem prostopadłym (po lewej) i bocznym (po prawej). Zsuwanie magnesu wzdłuż powierzchni metalowej wymaga o wiele mniej siły niż odrywanie go prostopadle. Jeśli powierzchnia jest bardzo gładka (na przykład farba na lodówce), to magnes może zmniejszyć swoją siłę nawet pięciokrotnie. Istnieją powierzchnie, które zwiększają tarcie (np. guma) i mogą spowodować, że magnes będzie łatwiej oderwać niż zsunąć. W naszym sklepie można zakupić magnesy w obudowie gumowej, które sprawdzą się lepiej przy sile działającej bocznie, a nie prostopadle do powierzchni.

3. Magnes nie przylega całą powierzchnią.

Jeśli metalowa powierzchnia jest nierówna i magnes nie dotyka jej na całej powierzchni, siła magnetyczna zmniejsza się podobnie jak przy szczelinie powietrznej.

4. Powierzchnia metalowa nie jest wystarczająco gruba.

Aby osiągnąć maksymalny udźwig magnesu neodymowego, musi być on przyczepiony do odpowiednio grubej powierzchni. Na przykład walec magnetyczny o wymiarach 20 × 10 mm osiąga maksymalną siłę na blasze o grubości 5 mm lub większej. Jeśli zmniejszymy grubość blachy do 1 mm, siła magnesu zmniejszy się o połowę. Przy grubości blachy 0,5 mm siła magnesu spada do jednej czwartej.

5. Powierzchnia nie jest wykonana z czystej stali.

Nasze magnesy były mierzone na gładkiej, polerowanej powierzchni stalowej. Jeśli blacha jest wykonana z innego materiału magnetycznego (na przykład stop żelaza z innym metalem) lub powierzchnia jest zardzewiała, siła magnesu może być mniejsza.

Jak wybrać odpowiedni magnes?

Ponieważ udźwig magnesu zależy w dużej mierze od warunków użytkowania, naszym klientom polecamy:

  • Zamów próbki kilku magnesów i przetestuj je w praktyce.
  • Weź pod uwagę rezerwę i użyj silniejszego magnesu dla bezpieczeństwa.
  • Postaraj się zminimalizować czynniki opisane powyżej (zsuwanie się magnesu, szczelina powietrzna, nierówności powierzchni, zbyt cienka lub kiepskiej jakości powierzchnia).

Tak jak wspominaliśmy na początku tego bloga, przed zakupem magnesu musimy określić również jego zadanie. Magnesy mogą mieć różne zastosowania, a kilka z nich będzie uzależnionych od tego jak zbudowany jest dany magnes.

Magnes o udźwigu 590kg

 

UM F400x2 + ucho - uchwyt neodymowy

Jest to uchwyt magnetyczny przeznaczony do poszukiwań. Dwustronny, bardzo silny i wyposażony w dwa gwintowane otwory ułatwiające montaż. Tego typu magnesy są najczęściej wykorzystywane do wyciągania metalowych przedmiotów z trudno dostępnych miejsc, np. ze studni lub stawu.

W gwintowane otwory wkręcamy dołączone do magnesu śruby, zawiązujemy linę i magnes jest gotowy do pracy. Magnesy dwustronne są dobre do przeszukiwania większego terenu. Montowane przy pomocy otworu znajdującego się w metalowej obejmie, możemy korzystać z dwóch stron magnesu na raz. Takie uchwyty występują również w wersji z jednym gwintowanym otworem i z jedną odkrytą stroną, przeznaczone do poszukiwań punktowych.

 

Magnes o udźwigu 25kg

C66 z rączką - M8 - uchwyt neodymowy gumowy - czarny

 

Uchwyt neodymowy gumowy z rączką posiada dużo mniejszy udźwig niż magnes opisany powyżej. Wykorzystywany jest on jednak do rzeczy nie wymagających ogromnej mocy. Uchwyt gumowy posiada kilka zalet:

- jest wodoodporny (gumowa powłoka zabezpiecza magnes przed rdzewieniem)

- jest bezpieczny dla wrażliwych powierzchni (guma chroni powierzchnie przed zarysowaniem)

- nie zsuwa się, nawet z bardzo śliskich powierzchni (obudowa zwiększa tarcie, dzięki czemu magnesy nie zsuwają się pod ciężarem tak łatwo)

Takie uchwyty wykorzystuje się często w drukarniach, przytrzymuje się nimi arkusze papieru lub folii, by nie zmieniały one swojego położenia. Innym pomysłem na ich wykorzystywanie jest przyczepianie czegoś do samochodu, dzięki gumowej obudowie, uchwyty te nie porysują lakieru.

 

Magnes o udźwigu 22kg

D25 - UM 25 x 8 x M5 wewn. x 17 - uchwyt neodymowy

Najsłabszy z wymienionych produktów, ale na pewno nie najgorszy. Uchwyt neodymowy z gwintowaną tuleją to nasz najpopularniejszy produkt. Gwintowana tuleja daje świetną możliwość montażu, dzięki temu, magnes ten jest bardzo wszechstronny w użytkowaniu:

- można w niego wkręcić gwintowany pręt i używać jako magnetycznego chwytaka by wyciągać metalowe przedmioty z trudno dostępnych miejsc

- wystarczy przykręcić haczyk, by uchwyt ten stał się wieszakiem na ubrania lub drobne przedmioty

- można go przytwierdzić śrubą do skrzynki, która będzie wisiała na metalowej powierzchni, ale można ją odczepić w każdej chwili

To tylko kilka przykładów zastosowania naszego produktu. Taki uchwyt neodymowy dzięki swojej stalowej obudowie, jest wytrzymały na uderzenia i nie uszkadza się tak łatwo.

 

Magnesy trzeba więc wybierać pod odpowiedni wymiar, zastosowanie i obciążenie jakie będzie na niego wpływać. Wydaje się to trudne, ale dzięki odpowiedniemu zastanowieniu, możemy uniknąć pomyłki. Jeśli nie wiemy jaki wybrać magnes lub mamy wątpliwości co do wyboru jaki podjęliśmy - z chęcią pomożemy w podjęciu decyzji. Zawsze można się z nami skontaktować mailowo lub telefonicznie, a nasi eksperci pomogą w wyborze odpowiedniego magnesu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel